Rok 2010/2011

1 kwietnia 2011 (piątek)

• 5:00 - odjazd autokaru sprzed sali gimnastycznej LO św. MM
  • ok. 11:30 - przyjazd

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, powołane do życia decyzją rządu polskiego z inicjatywy byłych więźniów, realizuje misję edukacyjną Muzeum. O Auschwitz i Holokauście można uczyć wszędzie. Jednak to właśnie na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, można nie tylko zapoznać się z historią funkcjonowania obozu i uzyskać bezpośredni dostęp do relacji i wspomnień świadków, ale także na własne oczy zobaczyć świadectwa Holokaustu — ruiny krematoriów, komór gazowych i inne pozostałości poobozowe.

Zwiedzanie obejmuje:

• zwiedzanie ogólne (Auschwitz) poszerzone fakultatywnie o elementy wystawy poświęconej martyrologii Żydów (blok 27), Polaków (blok 15);
  • zwiedzanie ogólne (Birkenau) poszerzone o wybrane obiekty związane z masową zagładą Żydów (ruiny komór gazowych i krematoriów IV-V , "Kanada", "Sauna" , lub Bunkier nr 2 )

• Oświęcim – miasto/przerwa /czas do dyspozycji
  • ok. 20:00 odjazd autokaru
  • ok. 2:00 przyjazd do Poznania/Dworzec Letni PKP
  • koszt: ok. 90/100;* lub ok. 120/130; (przy pełnej obsadzie autokaru)
    *możliwa niższa cena uzależniona od wsparcia finansowego Rady Rodziców LO (w toku wyjaśnienia)

Inicjatywa – opieka : prof. Jolanta Błach, prof. Elżbieta Sośnicka, prof. Ireneusz Okoń (koordynacja) ZAPISY do 10 marca

WIZYTA W SYNAGODZE WE WROCŁAWIU
18 stycznia 2009

WROCŁAW stary cmentarz ul. Ślężna (Filip kl. 1B)

PEREGRYNACJA TEATRALNA III (2008/2009)

Teatr a relacje polsko-żydowskie [w ramach projektu Śladami Żydów polskich]
Teatr zaangażowany?

22 listopada 2008; sobota

• 8:00 - zbiórka w holu dworca PKP
  • 8:18 - odjazd poc. osob. do Wrocławia
  • 11.24 - przyjazd
  • Spacer poznawczy: Stare Miasto [próba oswojenia wielokulturowości Wrocławia]
  • Ok. 13:30 - 15:00 - zwiedzanie wystawy w Ossolineum: Twarze pana Cogito - wystawa poświęcona Zbigniewowi Herbertowi.
    Powiedziałem, że traktuję Żydów tak jak innych, i to jest niepełna prawda. Traktuję ich z pewną zdecydowaną nadwyżką uczuciową. (Z.Herbert Mistrz z Delft i inne utwory odnalezione)
  • 16:45 - zbiórka przed Teatrem Współczesnym - ul. Rzeźnicza 12
  • 17:15 - Bat Yam - Tykocin

Bat Yam - Tykocin to wyjątkowy projekt teatralny Wrocławskiego Teatru Współczesnego i Habimah Theatre, w którym jednocześnie Michał Zadara wraz z dramaturgiem Pawłem Demirskim w Tel Awiwie, i izraelska reżyserka Yael Ronen we Wrocławiu, wyreżyserują teksty własnego autorstwa.

Projekt jest koprodukcją Wrocławskiego Teatru Współczesny, Teatru Habimah w Tel Awiwie oraz Instytutu Adama Mickiewicza w ramach Roku Polskiego w Izraelu 2008-2009.Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Polsko-izraelski projekt teatralny „Bat Yam – Tykocin” składa się z dwóch autonomicznych przedstawień, które mogą być pokazywane zarówno razem, jak i samodzielnie. „Bat Yam” zrealizowała we Wrocławiu, z polskimi aktorami Yael Ronen, „Tykocin” z izraelskimi aktorami wyreżyserował Michał Zadara w Tel Awiwie.

Oba spektakle łączą nie tylko scenografia, czy wspólne wątki, ale przede wszystkim tematyka relacji polsko - żydowskich. Mimo że każde z przedstawień stanowi odrębną całość, zostaną pokazane wspólnie, podczas polskiej i izraelskiej premiery.

[i my 22 listopada możemy zobaczyć całość I.O ]

• Po spektaklach: Wrocław nocą / kawa / herbata / rozmowy

• 23:30 - zbiórka w holu dworca PKP

• 0:05 - odjazd poc. posp.

• 2:30 - przyjazd do Poznania

Zapraszamy do zapoznania się z następującymi materiałami:

Inicjatywa programowo-organizacyjna - prof. Ireneusz Okoń

Współpraca: prof. E.Sośnicka, prof. T.Kowalski