„Książki – to okno na świat,

to promień słońca, który rozświeca ciemne noce,

to najlepszy doradca we wszystkich sprawach”

Stanisław Lem

 

 

Rok szkolny 2016/2017

Wystawa "Nasi dawni uczniowie napisali"

Od listopada 2016 roku do marca 2017 została zorganizowana wystawa wokół literatury absolwentów szkoły zatytułowana "Nasi dawni uczniowie napisali".

Można zobaczyć książki m. in. Jana Kasprowicza, ks. kard. Adama Kozłowskiego, ojca Mariana Żelazko, ks. prałata Mariana Wolniewicza, Ma;iny Prześlugi, Emilii Kiereś oraz Agnieszki Kaługi.

Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudzały książki naszych absolwentek z lat dwutysięcznych.

FERIE ZIMOWE!!!

Życzymy wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku!

Ale zanim ferie, to warto zajrzeć do biblioteki szkolnej i zabrać ciekawą książkę, a nuż najdzie Was ochota na czytanie? Zachęcamy i zapraszamy.

Magdalena Grzebałkowska - 17 stycznia

Zapraszamy do Teatru Polskiego na Nie-boskie narracje. O lęku i gniewie rozmowy z pisarzami, czyli rozmowę reporterki i pisarki Magdaleny Grzebałkowskiej z prof. Przemysławem Czaplińskim.

Życzenia świąteczne

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim dużo zdrowia, radości i rodzinnego ciepła.

A pod choinką niech czeka na was stos wymarzonych książek, które umilą 2017 rok!

Biuletyn elektroniczny!

Zapraszamy do przeczytania biuletynu przygotowanego przez klasę 3A pod opieką pani prof. Cierechowicz:

Konkurs "Uczeń poleca książkę uczniowi" dla klas II

8 grudnia uczniowie i uczennice klas drugich przygotowali w formie dowolnego wystąpienia scenicznego prezentacje książek, które uznali za najbardziej wartościowe i najciekawsze z punktu widzenia młodzieży w ich wieku. Wszystkie prezentacje odbyły się w auli Liceum.

I miejsce w konkursie zdobyła klasa 2 F, która w intrygujący, oryginalny scenicznie sposób przedstawiła książkę „Arthur i George”, czerpiącą z biografii Arthura Conan Doyle’a, twórcy serii o Sherlocku Holmesie.

Zdjęcia z konkursu można obejrzeć w galerii na stronie szkoły.

6 grudnia - Mikołajki oraz konkurs dla klas I "Uczeń poleca książkę uczniowi"

W konkursie I miejsce zdobyła klasa IA za przedstawienie „Wieczorek zapoznawczy dla zmarłych” na podstawie opowiadań Weroniki Murek. Zdjęcia z wydarzenia znajdują się w galerii na stronie szkoły - zapraszamy do obejrzenia.

Gra mitologiczna - 22 listopada

Zapraszamy wszystkich uczniów klas pierwszych do wzięcia udziału w grze mitologicznej. Grę przygotowały klasy IIE i IIF pod opieką nauczyciela języka łacińskiego mgr Agnieszki Dębiak- Król.

Zadaniem uczestników będzie odnalezienie co najmniej siedmiu, spośród 13 stanowisk grup lub postaci mitologicznych, rozpoznanie ich a następnie udzielenie poprawnej odpowiedzi na pytanie z zakresu mitologii.

Międzynarodowy Dzień Postaci Z Bajek

W piątek 18 listopada obchodziliśmy (z opóźnieniem) Międzynarodowy Dzień Postaci Z Bajek. Zdjęcia z tego miłego dnia można obejrzeć w galerii na stronie szkoły.

Filip Springer w Starym Browarze - 3 listopada 2016 roku

Serdecznie zapraszamy uczniów zainteresowanych architekturą i kreacją przestrzeni miejskiej na spotkanie autorskie i wernisaż wystawy Filipa Springera, promujące jego najnowszą książkę Miasto Archipelag. Poprowadzi je Michał Nogaś z radiowej Trójki.

Organizatorem spotkania i wystawy jest Księgarnia Bookarest.

Wycieczka przedmiotowa klasy 2B

W czwartek, 27 X, klasa 2B wraz z wychowawczynią, prof.Hanną Dylewicz oraz prof. Jolantą Kiszką pojechała na wycieczkę przedmiotową do Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie.

To tu Mickiewicz zatrzymał się na ok.3 tygodnie i pod przybranym nazwiskiem Adam Muhl starał się nielegalnie przekroczyć granicę znajdującą się niedaleko Kalisza. Ostatecznie ten zamiar się nie powiódł, powstanie upadło a nasz Wieszcz udał się przez Drezno do Paryża, jednak to właśnie w Śmiełowie poznał obyczaje, życie codzienne ziemiaństwa polskiego,co potem zainspirowało go do napisania "Pana Tadeusza".

Ciekawym elementem edukacyjnym wycieczki była projekcja krótkometrażowego filmu animowanego "The town of Świteź", inspirowanego treścią ballady Mickiewicza. Warto pojechać do Śmiełowa, aby poznać wiele ciekawych, anegdotycznych faktów z życia poety, choćby przez chwilę obcować ze światem dawno minionym!

ochotników do Królestwa.

Spotkanie z Marcinem Kąckim

Serdecznie zapraszamy uczniów 18 października do Teatru Polskiego na pierwsze spotkanie z cyklu "Nie-boskie narracje. O lęku i gniewie rozmowy z pisarzami". Gościem będzie Marcin Kącki, a rozmowę poprowadzi prof. Przemysław Czapliński.

Marcin Świetlicki w Poznaniu

Serdecznie zapraszamy uczniów na spotkanie z Marcinem Świetlickim, które odbędzie się 16 października o godz. 18 w Teatrze Ósmego Dnia. Autor zaprezentuje swój najnowszy tom: "Drobna zmiana".

Spotkanie poprowadzi prof. Piotr Śliwiński.

Wycieczka do Lublina i teatru w Gardzienicach: 14-16.10.2016

Grupa chętnych uczniów z klas I-szych i II-ich wzięła udział w trzydniowej wycieczce do Lublina.

Uczestnicy mieli okazję zwiedzić miasto i poznać historię jego zabytków, przedstawioną w formie "tras tematycznych" - wokól Starego miasta, szlakiem kultury żydowskiej itp. Uczniowie mogli również obejrzeć przedstawienie teatru w Gardzienicach.

Wycieczka okazała się bardzo ciekawym i pouczającym wydarzeniem, uczniowie wrócili zadowoleni i bogatsi o nawą wiedzę.

Opiekunowie wyjazdu: A. Filipiak i E. Wąsik

Festiwal Fabuły 11–15 października 2016

Festiwal Fabuły jest świetną okazją do spotkania z najważniejszymi autorami polskiej prozy. Goście festiwalu przywiozą swoje najnowsze książki, z których większość ukazała się albo będzie miała premierę w 2016 roku. Reprezentują różne pokolenia i światopoglądy, to zarówno debiutanci, jak i pisarze z dużym, docenianym nie tylko w Polsce dorobkiem. Do Centrum Kultury Zamek przyjadą m.in. Małgorzata Szejnert, Stefan Chwin i Łukasz Orbitowski, Jakub Małecki, Przemysław Czapliński oraz Krzysztof Środa.

Zapraszamy do wzięcia udziału w Festiwalu.

Historia sztuki - spotkanie 5.10

Tematem spotkania będzie malarstwo protorenesansu poza Italią: Niderlandy czyli potęga wyobraźni.

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2016 

Już od 17 lat na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto jest organizowane od 1999 roku przez: INTERNATIONAL ASSOCIATION OF SCHOOL LIBRARIANSHIP – IASL - Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych.

Nagroda Kościelskich 2016

Laureatem Nagrody 2016 został Maciej Płaza za książkę „Skoruń”

Jest to już kolejna nagroda dla Macieja Płazy. W tym roku został uhonorowany Nagrodą Literacką Gdynia, jest także jednym z finalistów Nagrody Nike.

Nagroda Kościelskich jest przyznawana od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich - jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych, działającą w Genewie. Powstała ona na mocy testamentu zmarłej w 1959 Moniki Kościelskiej, wdowy po Władysławie Auguście Kościelskim, wydawcy, poecie i mecenasie sztuki. Celem Fundacji jest wspie­ranie rozwoju literatury i poezji polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twór­com polskim (głównie pisarzom i krytykom literackim), zamieszkałym w kraju bądź na emigracji.

 

Uwaga miłośnicy sztuki!

Zamiast zajęć - 20.09 zapraszam na wykład "O stylu Bauhaus", który odbędzie się o godz. 18.00 w CK Zamek.

 

Marynkowe Koło Historyków Sztuki

Pani Ewa Wąsik zaprasza na zajęcia inaugurujące nowy rok szkolny 2016/2017.

Odbędę się one we WTOREK (13.09) w godz.15:00 - 16:30 (zbiórka w bibliotece).

Tematem najbliższego spotkania będzie malarstwo protorenesansu - krótkiego, ale jakże znaczącego nurtu, który stał się symbolicznym mostem pomiędzy gotykiem a renesansem, południem a północą Europy, a także między powszechnie obowiązującym kanonem a dążeniami lokalnych twórców.

Przyjrzymy się twórczości takich artystów jak Duccio, Cimabue, Simone Martini, bracia Lorenzetti czy Hieronim Bosch i Pieter Bruegel Starszy.

 

Ogłoszono laureatów Nagrody Literackiej Gdynia 2016

Decyzją Kapituły Nagrodę Literacką Gdynia 2016 w kategorii eseistyka otrzymał Michał Książek za esej "Droga 816" (Fundacja Sąsiedzi, Białystok).

Tytułowa droga nr 816, zwana również "Nadbużanką", biegnie z północy na południe, wzdłuż granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej. Jak podaje wydawnictwo, "Droga – jest Granicą, Przedmurzem, Płotem oddzielającym Unię Europejską od nie-Unii, katolicyzm od prawosławia »nasze« od »ich«, »tam« od »tu«, barbarzyństwo od cywilizacji".

W kategorii poezja uhonorowano Barbarę Klicką za tom poetycki "Nice" (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu).

W kategorii proza Nagrodę wręczono Maciejowi Płazie za zbiór "Skoruń" (Wydawnictwo W.A.B., Warszawa).

Jak podaje wydawnictwo, "Skoruń" to siedem opowieści o ziemi, rzece i robocie, o tęsknocie za nieznanym, o radosnym i lękliwym żegnaniu się z dzieciństwem i o olśnieniach, jakie przynosi inicjacja.

Poznański Festiwal Kryminału w Marynce

23 września 2016 roku w "Marynki" - Granda. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia, które znajdują się w galerii na stronie szkoły.

 

Narodowe Czytanie: "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza

Rok 2016 to rok Henryka Sienkiewicza. To właśnie jego dzieło "Quo Vadis" stało się lekturą Narodowego Czytania.

W Poznaniu Narodowe Czytanie w sobotę, 3 września w samo południe zainauguruje zastępca Prezydenta Poznania Jędrzej Solarski, razem z nim na tarasie Biblioteki Raczyńskich fragmenty powieści przeczytają przedstawiciele poznańskiego świata kultury, polityki i mediów.

W Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza na Starym Rynku wybrane rozdziały przeczytają chętni czytelnicy oraz wnuk pisarza, Juliusz Sienkiewicz. Wieczorem, o 19.30 na tarasie biblioteki zabrzmią najpiękniejsze sceny miłosne w interpretacji Julii Robakowskiej (Ligia), Marka Kalety (Winicjusz) oraz Pawła Bieńkowskiego (narrator).

Godziny pracy w roku szkolnym 2016/2017

 

Serdecznie zapraszamy:

Poniedziałek 8:00 - 15:00
Wtorek 8:00 - 15:00
Środa 8:00 - 15:00
Czwartek 8:00 - 15:00
Piątek 8:00 - 15:00